Haberler ve Duyurular
Anasayfa / E-Ticaret / E-Ticaret

E-Ticaret

E-ticaret yani elektronik ticaret,  dükkânlardan yapılan fiziki ticaretin yanında, tanıtımının, pazarlamasının ve satışının internet üzerinden yapıldığı, siparişin ve değişimin internet üzerinden gerçekleştirildiği ve sonrasında fiziki lojistik şirketleri ile ürünlerin adresinize kadar teslim edildiği, evinizden hiç çıkmadan bir ürünü satın alabildiğiniz modellerdir.

E-ticaret artık günümüzün bir gerçeği ve hayatımızın bir parçası olmuştur. Öncesinde e-ticaret ile ilgili herkesin bir şüphesi varken günümüzde artık 7’den 70’e herkes kullanıyor. Bugün herhangi bir işletme kurmak isteyen birinin e-ticaret sistemini, bir e-işletme anlayışını oturtmadan ticarete atılıp başarılı olması söz konusu değildir.

e ticaret sitesi yapan firmalar
e ticaret sitesi yapan firmalar

E Ticaret Sitesi Yapan Firmalar

Tüketicilerin olaylara bakış açısı, karar mekanizmaları gün geçtikçe farklılaşıyor. Daha öncesinde daha çok rasyonel kararlar veren yani kendi çıkarlarını çok fazla düşünen tüketiciler bugün daha duygusal ve değişik kararlar verebiliyor.

Özellikle yeni kuşakta tüketim anlayışının biraz daha farklı dolduğunu görüyoruz.

E-ticarete başlamadan önce ticaret anlayışını iyi anlamak gerekiyor. Ticaret bir malın ya da hizmetin yani bir ürünün tüketicilere tanıtılıp, onlara ulaştırılması ve bu aşamada bir değişim işleminin gerçekleştirilmesidir. Yani parayla ürünün değiş tokuş yapılmasıdır.

E-ticaret ile bu değiş tokuş elektronik ortamda gerçekleştiriliyor. Tüketiciye ürününüz bir web sitesi aracılığıyla satılıyor ve sonrasında kredi kartıyla yine internet üzerinden bunun ücreti size ödeniyor.

Siz sonrasında bu siparişi alıyorsunuz ve kargo yaparak tüketiciye ulaştırıyorsunuz. Mekanizma bu şekilde işliyor.

Bu mekanizma içerisindeki elemanlara bakarsak;

  • Ürün ya da hizmetlerimizi satabileceğimiz bir web sitesi olması gerekir.
  • Banka anlaşmasıyla birlikte elektronik pos denilen sistemin sitenize kurulması gerekir.
  • Kargo firmasıyla anlaşıp ürün teslimini sağlamamız gerekir.

E-ticaret sitesi kurarken fiziki olarak da güvenilir bir işletme kurmanızı öneririz. Sadece bir depo tutup bunun üzerinden yapmaya çalışsanız bile depo hizmetlerini çok iyi sunmanız gerekir.

E-ticarete girmeden önce işletme ile ilgili temel anlayışları başından itibaren kurmamız gerekiyor.  İşletmenizi kurarken yapmanız gereken çeşitli unsurlar var. Bunların en önemlisi; kesinlikle bir ticaret odası kaydı, vergi kaydı yaptırmanız gerekir. Bunu yaparak müşterilerinize ürünün arkasında durabileceğinizi, sahtekar bir işletme olmadığınızı göstermiş olursunuz.

Hakkında admin

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp WhatsApp Müşteri Temsilcisi